Braga - zwiedzanie Portugalii

Przeglądając przewodnik z atrakcjami północnej Portugalii, rzuciło nam się w oczy przepiękne zdjęcie Sanktuarium Bom Jesus. I tym oto trafem do planu naszej wycieczki dołączyła Braga. Portugalia po raz kolejny miło nas zauroczyła. Braga, zwiedzanie Portugalii - czas zacząć!Informacje praktyczne


Mapa miasta do pobrania TUTAJ


Dojazd


Najłatwiej dostać się do Bragi z Porto, to zaledwie 50 km. Z dworca na Rua Alfredo Magalhaes kursują autobusy dość regularnie. Można dojechać też pociągiem.
Do Sanktuarium Bom Jesus trzeba dostać się dodatkowym autobusem #2. Rozkład można znaleźć TUTAJ. Autobus podwiezie nas pod schody (doczytaliśmy, że jest ich ponad 1000), ale na górę można dostać się kolejką (1,2 EUR w jedną stronę, 2 EUR w obie). Kolejka jest najprawdopodobniej najstarszą w całej Portugalii! Ale spokojnie, jest w bardzo dobrym stanie. Polecamy jednak przejście się schodami chociaż w jedną stronę - jest to warte wysiłku, bo szczególnie o zachodzie słońca widoki są przepiękne.

Spacer po Bradze


Braga zauroczyła nas swoją prostotą. I chociaż przygotowywaliśmy się dość dobrze na zwiedzanie Portugalii, nie słyszeliśmy o niej zbyt wiele. Zdziwiło nas, że nazywana jest portugalskim Rzymem. Jeśli chodzi o miejsca katolickie i otoczone kultem w Portugalii to Fatima wydawała nam się być tą najbardziej znaną. W samej Bradze jest ponad trzydzieści kościołów i najstarsza w kraju katedra. Dodatkowo stare przysłowie mówi "(...) Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli".

Samo miasteczko jest idealne na spacer. Przypomina trochę miejsce, w którym każdy zna każdego. Bez problemu można przysiąść na ławeczce w centrum, napić się kawy czy zrobić rundkę po zabytkach. Tak naprawdę gdziekolwiek nie pójdziecie, na pewno natkniecie się na coś wartego uwagi. Bardzo podobał nam się fakt, że po zwykłym spacerze bez mapy, widzieliśmy wszystkie punkty, które zwykle poleca się do zobaczenia w Bradze. Nie da się ich przeoczyć!

braga

braga

braga

Bom Jesus


Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry znajduje się 5 km od Bragi. Słynny barokowy kościół Igreja Bom Jesus znajduje się na wzgórzu, do którego prowadzą bardzo fotogeniczne 100-metrowe schody. W ich dolnej części znajduje się droga krzyżowa, a pokonując trasę na nogach lub kolanach (bo i tak można), warto zwrócić uwagę na trzy fontanny - jedna z nich ukazuje rany Chrystusa, druga pięć zmysłów człowieka, a ostatnia trzy cnoty boskie. Po wejściu na szczyt można odpocząć podziwiając piękne widoki. Polecamy szczególnie o zachodzie słońca!

bom-jesus-braga

bom-jesus-braga

bom-jesus-braga

bom-jesus-braga

bom-jesus-braga

bom-jesus-braga

-----------------------
Pozostałe części naszego przewodnika po Portugalii:

Porto w jeden dzień

Co zobaczyć w Lizbonie - Belem

1 Komentarze

  1. Piękne miejsce :) Musimy je dopisać do naszej podróżniczej listy! :)

    OdpowiedzUsuń