San Marino - małe jest piękne - Włochy

San Marino to mała republika w całości otoczona przez Włochy. Będąc w Italii, a ściślej mówiąc w okolicach Bolonii lub Rimini, warto zastanowić się nad jednodniowym wypadem do San Marino. Ta mała enklawa jest miejscem urokliwym, idealnym na niespieszny spacer i tłem na przepiękne zdjęcia.


san-marino-włochy


Budżet


 • Lot na lotnisko w Bolonii, np. z Wrocławia, Katowic, Krakowa lub Modlina - ceny od 70 zł (Ryanair)
 • Pociąg Bolonia - Rimini (około 1.5 godziny drogi) - ceny od 40 zł (Trenitalia)
 • Dojazd z Rimini - 10 euro w dwie strony
 • Nocleg - od 200 zł za dwuosobowy pokój w sezonie
 • Poruszanie się po okolicy - pieszo!
 • Jedzenie, pamiątki, pozostałe - od 50 zł w zależności od zachcianek (np. za 5 euro można zakupić sobie pieczątkę do paszportu, potwierdzającą odwiedziny w San Marino). Ceny są trochę niższe niż we Włoszech.


Podstawowe informacje


Republika San Marino to trzecie (po Watykanie i Monako) najmniejsze państwo świata. Powierzchnia San Marino to 61 km2, a językiem urzędowym jest odmiana emilijska języka włoskiego. Nie istnieje tu dług publiczny, a wskaźnik bezrobocia jest najniższy w Europie. Liczba ludności w San Marino to około 29 tys., z czego 1 tys. to obcokrajowcy, głównie Włosi.
Walutą San Marino jest oczywiście euro, a monety z motywem okolicznościowym państwa mają wartość kolekcjonerską.

Dojazd z Rimini

Najłatwiej dojechać do San Marino z Rimini. Na dworcu autobusowym kupujemy bilet (5 euro w jedną stronę) i po niecałej godzinie wysiadamy na parkingu tuż przy wejściu do starej części miasta.
Dokładny rozkład jazdy znajdziecie na przykład tutaj.

Pogoda

Klimat śródziemnomorski o łagodnych zimach i ciepłych latach. W sezonie temperatury oscylują wokół 24 stopni Celsjusza, zimą termometry wskazują około 5 stopni.

san-marino-mapa

Atrakcje


Wycieczka do San Marino będzie niezwykle udana jeśli dopisze Wam słoneczna pogoda. W przeciwnym razie ominie Was to, co najpiękniejsze - widoki! Naprawdę nie potrzeba mapy, aby zobaczyć wszystkie zabytki. My spędziliśmy tutaj pół dnia i przy pięknej pogodzie, poruszając się spokojnym tempem, zobaczyliśmy wszystkie perełki tego miejsca.

Widoki z Centro Storico di San Marino

Nie zapomnijcie obfotografować przepięknych widoków na wybrzeże Adriatyku i Apeniny. Są one widoczne praktycznie z każdego dostępnego punktu w historycznej części miasta, które jest położone na Monte Titano i w 2008 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

san-marino-wycieczka

san-marino-zabytki

san-marino-włochy


Spacer uliczkami Centro Storico

Brukowane, wąskie uliczki historycznego centrum miasta idealnie wpisują się w śródziemnomorski klimat San Marino. Dodatkowego uroku dodają drewniane okiennice, a także mury obronne z wieżami. Podczas spaceru można zrobić zakupy w licznych sklepach z perfumami, alkoholem i pamiątkami.

Błądząc uliczkami na pewno nie ominiemy punktów orientacyjnych:
 • Piazza della Liberta z Palazzo Publico - centralny punkt miasta z gmachem Pałacu Rządowego (wejście kosztuje 4.5 euro), w którym mieści się siedziba władz państwa i miasta. Co godzinę obywa się tu uroczysta zmiana warty.
 • XIX-wieczny Pomnik Wolności wykonany z białego marmuru 
 • Bazylika Św. Marina - główny kościół w mieście z relikwiami świętego Marino

san-marino-wakacje

san-marino-zwiedzanie

san-marino-historia

san-marino-turystyka

Trzy wieże

La Rocca o Guaita, Cesta oraz la Torre del Montane - zwane trzema piórami tytana. Mieszkańcy San Marino traktują je z nabożnym szacunkiem. Z każdej z wież rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. 
 1. La Rocca o Guaita - podczas oblężeń, wśród jej solidnych murów ukrywała się okoliczna ludność, a jeszcze do 1970 roku funkcjonowała jako więzienie. Największa z trzech wież.
 2. Cesta - tu znajdowała się warownia, a kilka pokoi było zaadaptowanych pod więzienie. Dziś mieści się tu Muzeum Starożytnej Broni.
 3. La Torre del Montane - najmniejsza z wież, jednak jej strategiczne położenie stanowi fantastyczny punkt obserwacyjny
Osobny bilet wstępu na Guaitę i Cestę kosztuje po 3 euro, jednak można kupić bilet na obie wieże w cenie 4.5 euro.

Podsumowanie

San Marino warto odwiedzić przy okazji wizyty w Rimini lub Bolonii. Jeden dzień spokojnie wystarczy, aby wszystko zobaczyć i poznać to małe państewko trochę lepiej. 
Jeśli interesują Was Włochy, zajrzyjcie do naszych pozostałych wpisów:


0 Komentarze