Korona Sudetów: Skopiec - szczyt w Górach Kaczawskich

Skopiec to kolejny zdobyty szczyt w naszej drodze do uzyskania odznaki PTTK "Korona Sudetów". Z Wrocławia w Sudety jest niedaleko, a okres zdobywania odznaki nieograniczony. Oznacza to, że na taką górską wyprawę możemy przeznaczyć nawet jeden dzień weekendu, odwiedzając przy okazji pobliskie atrakcje turystyczne, takie jak Krzeszów.


Korona Sudetów


Aby uzyskać odznakę Korony Sudetów, należy zdobyć 22 najwyższe szczyty pasm i masywów górskich w Sudetach - zarówno polskich jak i czeskich. Potwierdzenie zdobycia szczytu odbywa się poprzez wbicie pieczątki do specjalnie do tego przeznaczonej żółtej książeczki. Pieczątkę można nabyć w pobliskim obiekcie turystycznym. Na niektórych szczytach znajdują się specjalne skrzyneczki, w których znajduje się pieczątka. Odpowiedni podpis w książeczce może złożyć również przodownik turystyki górskiej PTTK lub przewodnik sudecki z odpowiednią legitymacją. Wypełnioną książeczkę przedstawia się do weryfikacji Komisji Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK na wrocławskim Rynku. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie możemy cieszyć się nabytą odznaką.

Skopiec


Skopiec to szczyt (lub też bardziej poprawnie wzniesienie) mało wymagający, jego wysokość to 724 metry. Zalicza się nie tylko do Korony Sudetów, ale także do Korony Gór Polskich. Droga w dwie strony z miejscowości Komarno zajęła nam około 30 minut. Przechadzka na Skopiec to dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi lub przejażdżkę rowerową. Koniecznie warto połączyć ją ze zwiedzaniem np. Bolkowa lub Krzeszowa. Można dzięki temu zaplanować wyprawę na cały dzień. Tuż obok Skopca znajduje się jej "bliźniacze" wzniesienie Baraniec, z którego w przeciwieństwie do ukrytego między drzewami Skopca, można podziwiać piękne widoki.
Zaparkowaliśmy tuż przed polną drogą za Komornem, naszym punktem startowym była dziwna rzeźba/pomnik? z różnorodnymi butami. Dzięki temu wiedzieliśmy, że zaczęliśmy w odpowiednim miejscu. Już na początku spotkaliśmy zbłąkaną wędrowniczkę, która również zmierzała na Skopiec, ale rozwidlenia polnych dróg nie ułatwiały jej zadania. Podczas wędrówki spotkaliśmy jeszcze trzy grupy turystów, z których każda pytała jak trafić na szczyt. Trasa krótka, lecz problematyczna.


Przez całą drogę towarzyszyły nam łany pachnącego, fioletowego łubinu oraz brzęczenie pszczół. Za kilka tygodni będzie tam mnóstwo jeżyn i jagód!
Gdyby nie oznaczenia, ciężko byłoby określić, które miejsce jest najwyższym punktem. Na szczęście zainstalowano małą czerwoną skrzyneczkę, w której oprócz potrzebnej nam pieczątki znajdowały się drobiazgi pozostawione przez innych wędrowców (plaster, baterie, chusteczki higieniczne, długopisy). Po chwili odpoczynku ruszyliśmy jeszcze na Baraniec, pstryknęliśmy kilka zdjęć i poszliśmy dalej.

skopiec

skopiec

skopiec

skopiec

Krzeszów


Opactwo Cystersów w małej wsi Krzeszów nazywane jest europejską perełką baroku. Na miejscu napotkaliśmy rzesze pielgrzymek, wycieczek komunijnych, rodzin niosących dzieci do chrztu. Bilet, który upoważnia do zwiedzania całego kompleksu kosztuje 18 złotych. My zadowoliliśmy się zwiedzaniem bazyliki, w której ogromne wrażenie zrobiły na nas organy z XVIII wieku, które w 95% zachowały swoje oryginalne elementy. Bazylika pełna jest pięknych rzeź i obrazów, warto zatrzymać się na chwilę i przeczytać historię całego obiektu. Jeśli zgłodniejecie, tuż na przeciwko bramy wejściowej do Opactwa znajduje się pizzeria Rustykalna. Całkiem dobry podpłomyk z kminkiem i siemieniem lnianym oraz pizza na cienkim cieście były o wiele lepsze niż się spodziewaliśmy!

krzeszów

0 Komentarze