Bellagio - północne Włochy - perełka nad jeziorem Como

Zwiedzając północne Włochy postanowiliśmy wybrać się do Bellagio nad jeziorem Como. Poszukiwaliśmy miejsca spokojnego i niezbyt obleganego przez turystów. Początek maja okazał się być początkiem sezonu i idealną porą na niespieszne zwiedzenie tego malowniczego miasteczka.

bellagio-como-wlochy

Spis treści


Podstawowe informacje

Bellagio znajduje się w regionie Lombardia, w północnej części Włoch. Uważane jest za najważniejszy kurort nad Jeziorem Como, często nazywane perełką Lago di Como.

Dojazd

 • Do Bellagio wybraliśmy się samochodem wypożyczonym na lotnisku w Bergamo. Droga zajęła nam około półtorej godziny. Do miasteczka można dojechać dwoma drogami - przez Lecco oraz Como. Obie trasy obfitują w wąskie i kręte drogi oraz bardzo niebezpieczne zakręty. Mimo to trochę łatwiejsza wydaje się droga przez Lecco, gdyż tych zakrętów jest stosunkowo mniej.
 • Inną opcją jest dojazd pociągiem (np. z Mediolanu) do miejscowości Como - cena około 5 euro, a następnie:
  • opcja 1: przejazd autobusem do miejsca docelowego.  Cena 4 euro, czas podróży do godziny.
  • opcja 2: prom, który łączy Bellagio z sąsiednimi miejscowościami nad jeziorem Como. Podróż trwa około 2 godzin.

Noclegi

Ceny noclegów w Bellagio rozpoczynają się od 350 zł za noc w sezonie. Polecane przez nas noclegi to:
 • Agroturismo La Derta - bardzo przytulny i czysty obiekt położony około 2 km od starej części Bellagio. Piękne widoki na góry i przemiła obsługa. Ceny w zależności od sezonu od 380 zł do 500 zł za pokój dwuosobowy.
 • Appartamento Splendore - znakomity apartament w samym centrum starego Bellagio. Ogromny plus za przemiłą obsługę, czystość i wyposażenie. Cena około 700-900 zł w zależności od sezonu za miejsce dla 4 osób.
 • Appartamenti I Gardini di Villa Mezzi - jedna z najtańszych opcji, jakie udało nam się znaleźć w Bellagio. Apartament ma genialną lokalizację, tuż przy jeziorze Como, w sąsiedztwie ogrodów Villa Mezzi. Duża powierzchnia pokoju i przemili gospodarze to kolejny plus tego miejsca. Ceny od 300 zł za noc.

bellagio-como-wlochy

Restauracje

Najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem w Bellagio była oczywiście pizzeria. Polecamy szczególnie dwa miejsca:
 • Bellavita - via Giuseppe Garibaldi 24 - w samym centrum starego Bellagio. Można tu chwycić na drogę kawałek pizzy, panini, arancino, fritatino i wiele innych fast foodowych (w dobrym tego słowa znaczeniu) włoskich przysmaków. 
 • La Bellagina - via Aureggio 6/8 - to miejsce skusiło nas tarasem z pięknym widokiem na góry i jezioro. Bardzo dobra pizza, calzone i desery! 

bellagio-como-wlochy

Zwiedzanie

Na spacer po Bellagio warto poświęcić od pół do całego dnia. Nie chodzi tu tylko o zwiedzanie, ale również o złapanie tchu i odpoczynek przy pięknych widokach, których jest tu mnóstwo. Poniżej nasza propozycja spaceru.

I Gardini di Villa Mezzi

Przepiękny ogród nad jeziorem Como. Duża różnorodność starannie wypielęgnowanej roślinności, można tu usiąść na ławce i podziwiać piękne widoki, pospacerować ścieżkami, powspinać się na punkty widokowe i popodziwiać architekturę. Wstęp kosztuje 6 euro, ale naprawdę warto tu zajrzeć!

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

Stare Miasto

Wychodząc z ogrodów kierujemy się w stronę starej części Bellagio. Można tu wsiąść na prom i przepłynąć do jednej z miejscowości po drugiej stronie jeziora, zjeść coś w restauracji lub kupić kawałek pizzy na wynos, zrobić zakupy oraz przede wszystkim przespacerować się klimatycznymi, włoskimi uliczkami. Nie ma ich dużo, jednak na większości z nich czeka nas wspinaczka po schodach. Warto również wstąpić do bazyliki di San Giacomo, która znajduje się w sercu tego miejsca.

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

bellagio-como-wlochy

Parchetto della Punta

Wisienka na torcie naszego spaceru. Jest to sam kraniec cypelka, na którym znajduje się Bellagio. Spacer nie jest zbyt wymagający i trwa okolo 10 minut z centrum. Na miejscu znajdziemy mały zakątek z restauracją i kilkoma ławeczkami wśród drzew. Można również zejść schodami na poziom jeziora i sprawdzić temperaturę wody ;) 

bellagio-como-wlochy

Bellagio to tylko jedna z niewielu malowniczych miejscowości nad jeziorem Como. Na nas wywarła duże wrażenie i będziemy ją miło wspominać i polecać wszystkim będącym w okolicy. 

---------------------

Polecamy również nasze pozostałe wpisy o Włoszech:


0 Komentarze